Elektronika i elektryka samochodowa Koszalin – kiedy warto skorzystać?

Elektryka samochodowa w Koszalinie

Producenci samochodów prześcigają się w tworzeniu jak najlepszych modeli – aktualne możliwości i technologia pozwalają na produkcję coraz to bezpieczniejszych, tańszych w eksploatacji, wygodniejszych i bardziej przyjaznych dla środowiska aut. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie elektronika, w którą wyposażone są pojazdy. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, co warto wiedzieć o elektryce i elektronice. Przedstawimy Ci także zakres prac, jakie może wykonać elektryk z Koszalina.

Czym jest elektronika samochodowa w Koszalinie?

W nowoczesnych samochodach – nawet w modelach plasujących się w niższej półce cenowej – działa kilkadziesiąt układów elektronicznych, a każdy z nich posiada własne jednostki sterujące. Część z tych systemów niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania samochodu (np. układ sterujący pracą silnika, poprawiający pracę skrzyni biegów czy system ABS),  inne odpowiadają za prawidłowe działanie elementów wyposażenia samochodu i udogodnień, które wpływają na komfort jego użytkowania (np. radio, klimatyzacja, elektryczne szyby).

Niemożliwe jest jednak podanie jednoznacznej liczby sterowników, ponieważ ich ilość różni się w zależności od modelu auta. Bardzo często sami właściciele nie wiedzą o istnieniu wszystkich czujników, dowiadują się o nich w momencie, gdy zgłoszą się do mechanika. Dlatego też elektronika samochodowa wymaga regularnych przeglądów, aby wykryć ewentualne usterki i je naprawić.

Elementy podłączone do samochodowej instalacji elektrycznej

Rozrusznik zasilany jest z akumulatora jako pomocniczy silnik elektryczny, aby więc funkcjonować, element ten potrzebuje prądu. Rozrusznik to nie jedyny układ, który jest zasilany przez obwody elektryczne. Do samochodowej instalacji elektrycznej podłączone są także:

 •  reflektory (światła pozycyjne, mijania, drogowe, przeciwmgielne, stopu, cofania, awaryjne, kierunkowskazy etc.),
 • radio samochodowe,
 • wycieraczki,
 • okna elektryczne,
 • oświetlenie,
 • klimatyzacja,
 • centralny zamek,
 • zapalniczka,
 • czujniki,
 • kamery cofania,
 • urządzenia grzewcze,
 • światła wewnętrzne,
 • oświetlenie deski rozdzielczej itp.

Możliwe usterki elektryczne w samochodzie

Awarie układów elektrycznych należą do najczęściej zgłaszanych usterek. Najpowszechniejsze z nich to: wadliwy alternator, rozrusznik, akumulator, usterki czujników, stacyjki oraz centralnego zamka. Pomijamy tu usterki bezpieczników czy przepalone żarówki. Elektryk samochodowy z Koszalina bardzo często naprawia uszkodzone przewody.

Przerwanie przewodów

To jedna z najczęstszych przyczyn usterek w układzie elektrycznym. Zerwanie przewodu elektrycznego może mieć nieprzyjemne konsekwencje w szczególności, jeśli zepsuje się przewód podłączony do alternatora, rozrusznika, reflektorów czy centralnego zamka. Problemy te mogą nawet uniemożliwić jazdę samochodem.

To najgroźniejsze problemy, ale nie oznacza to, że resztę usterek związanych z przerwaniem przewodów (na przykład takich elementów jak zapalniczka czy radio samochodowe) można zlekceważyć. Zepsuty przewód nadal musi zostać wymieniony lub naprawiony.

Elektryk samochodowy Koszalin — jakie usługi oferuje w auto serwisie?

Elektromechanik (nazywany też auto elektrykiem) specjalizuje się w układach elektrycznych w samochodach. Potrafi on nie tylko znaleźć usterkę, ale też trafnie diagnozuje jej przyczynę i skutecznie się jej pozbywa. W tym zadaniu pomagają mu mierniki elektryczne, fachowa wiedza z zakresu elektromechaniki oraz wieloletnie doświadczenie, którym mogą się pochwalić elektromechanicy z Koszalina.

Naprawa elektryki i elektroniki samochodowej Koszalin

Profesjonalne serwisy elektroniki i elektryki samochodowej oferują klientom szerokie spektrum usług. Ich zakres obejmuje m.in.:

 • naprawy mechaniczne w pełnym zakresie, 
 • przeprowadzanie diagnostyki komputerowej, 
 • serwis instalacji LPG, 
 • serwis ogumienia i klimatyzacji.

Specjaliści pracujący w serwisie są w stanie wykonać naprawy o różnym stopniu skomplikowania – od prostej wymiany żarówki, przez usuwanie drobnych usterek aż po diagnozę i naprawę poważnych awarii.

Naprawa układów elektrycznych w Koszalinie

Diagnoza i naprawa układów elektrycznych w samochodzie wymaga rozległej i specjalistycznej wiedzy, kompetencji w zakresie elektryki samochodowej, umiejętności mechanicznych, łatwości obsługi technicznej, znajomości oprogramowania oraz urządzeń diagnostyki samochodowej. Wiedzę z tych wszystkich zakresów posiadają specjaliści pracujący w M.S. Auto.

Specjaliści pracujący w serwisie są w stanie wykonać naprawy o różnym stopniu skomplikowania – od prostej wymiany żarówki, przez usuwanie drobnych usterek aż po diagnozę i naprawę poważnych awarii.

Naprawa usterek układu elektrycznego w mieście Koszalin

Jak wygląda naprawa uszkodzonych elementów elektrycznych w serwisie elektroniki samochodowej? Profesjonalni elektromechanicy zaczynają pracę od wykonania szczegółowej diagnostyki układu elektrycznego. Dzięki temu mogą określić przyczynę awarii, a co za tym idzie, naprawić lub wymienić uszkodzony element. Znając przyczynę, specjaliści oszacowują czas naprawy oraz podają przybliżone koszty naprawy.

W zależności od usterki i stopnia jej zaawansowania elektryk decyduje o tym, czy należy element wymienić, czy go naprawić. Przerwane przewody (o których pisaliśmy w poprzednich akapitach) lepiej wymienić, dzięki temu można uniknąć tych uszkodzeń w przyszłości. W sytuacji, w której naprawa wiąże się z wymianą części, serwis zamawia potrzebne elementy przed demontażem wadliwej części.

Aby mieć pewność, że awaria elektryki i elektroniki samochodowej nieprzyjemnie Cię nie zaskoczy, pamiętaj o regularnej konserwacji układów elektrycznych samochodowych.

Zakres prac auto elektryka w warsztacie samochodowym

Co obejmuje zakres prac auto elektryka w Koszalinie? Możesz się zgłosić do tego specjalisty w celu naprawienia:

 • usterek komputerów samochodowych,
 • klimatyzacji samochodowej,
 • instalacji świetlnej, systemów ABS, ESP, ASR,
 • odbiorników radiowych,
 • wbudowanych systemów głośnomówiących,
 • kodowania kluczyków i pilotów, czujników.

Auto elektryk może także przeprowadzić analizę bieżących parametrów dotyczących pracy czujników. Jest też w stanie zaktualizować oprogramowania.

Zachęcamy do kontaktu z naszym warsztatem samochodowym. Zespół M.S. Auto składa się z wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogą pochwalić się wysokimi kompetencjami oraz sporym doświadczeniem we wszelkich pracach związanych z elektromechaniką pojazdową.